Postup pokládky zámkové dlažby

Pokládka dlažby svépomocí určitě není neřešitelná, zvládne ji každý šikovnější kutil, přesto je potřeba přesně dodržovat technologický postup pokládky. Pokud se jej nebudete držet nepřijdete jen o estetický dojem ze zámecké dlažby, ale také pochozí a pojizdné vlastnosti, pro které je zámková dlažba tak ceněna. Věřte, že nesprávně položenou zámkovou dlažbu poznáte hned při prvním trochu větším zatížení.

Než dlažbu začneme pokládat, musíme předem vědět, jaký tvar dlaždic si vybereme, jakou barvu, případně jakou si přejeme mozaiku. Pokud máte vybráno, vyznačte si pomocí dřevěných kolíků a šňůry plochu kam si přejete dlaždice pokládat. Takto vyznačený prostor vyhlubte podle výšky dlažby s rezervou pro drobný štěrk a drť, pak zhutněte a srovnejte dno výkopu. Pokud má být položená dlažba pojízdná, ukládáme štěrkové lože do větší hloubky, než v případě pouhých pochozích chodníků.

Pokládka zámkové dlažby za akční ceny zde

Druhým bodem je nasypání cca 20cm vrstvu drobného štěrku o zrnitosti 16–32 mm do výkopu a jeho řádné zhutnění zpravidla pomocí vibrační desky.

Následuje osazení obrubníků, které vymezují hranice plochy pokryté zámkovou dlažbou. Obrubníky by měly být kladeny do betonového lože. Beton nedávejte mezi jednotlivé bloky.

Jakmile beton u obrubníků vytvrdne, položte cca 5cm vrstvu jemné drti o zrnitosti 8–16 mm a plochu opět udusejte. Výška táto vrstvy se může lišit v závislosti na použitém typu dlažby a účelu ke kterému bude použivána. Informujte se proto vždy u prodejce u kterého jste dlažbu koupili. K vytváření této vrstvy se obvykle používá dřevěných, nebo ocelových latí o výšce cca 40 až 50 mm (výška kladecí vrstvy před zhutněním) položených na zhutněném povrchu jemné podkladní vrstvy a vyrovnaných do roviny. Tyto latě slouží jako vodící pásy při srovnávání zasypané drtě kladecí vrstvy do roviny pomocí hliníkové lišty. Vytvořená kladecí vrstva se již před pokládkou dlažby nehutní a proto nesmí být v žádném případě narušena např. vstupováním, přejížděním atd. Po vyjmutí vodících latí a doplnění drtě do vzniklých dutin je podloží připraveno pro pokládku dlažby. Při přípravě podloží je nutné pamatovat na to, že po položení dlažby poklesne následným zhutněním úroveň dlážděného povrchu cca o 10 mm.

Nyní začněte pokládat dlažbu do zvoleného vzoru. Dbejte na rovnoměrné spáry mezi dlaždicemi. Pokládka zámkové dlažby se provádí do nezhutněné kladecí vrstvy z nejnižšího místa pokládané plochy směrem k nejvyššímu tak, aby kladecí vrstva nebyla narušena. Do spár vmeťte křemičitý písek (bílé spáry) nebo čedičový písek (černé spáry) a plochu udusejte. Znovu vyplňte pískem prázdná místa, plochu pokropte vodou a poté důkladně zameťte. Nakonec dlažbu znovu udusejte deskovým vibrátorem, opět vyplňte spáry a zameťte.